Login

Zaboravih zaporku

UNDER MELODY
Poll

Koji OS koristite na mobitelu (smartphoneu)?

Rezultati

Zagreb
Vrijeme
CURRENT MOON
Latest topics
» 15 najpoznatijih slika duhova
by Neptun uto tra 30, 2013 2:45 pm

» Dječak 'na nebu' upoznao sestru za koju nije ni znao
by Neptun uto tra 30, 2013 2:30 pm

» Upoznajte dijete koje u detalje zna opisati svoj prosli zivot!
by Neptun uto tra 30, 2013 2:22 pm

» Mačak koji predviđa smrt
by Neptun uto tra 30, 2013 2:18 pm

» Kakav to stvor baulja kanalizacijom?
by Neptun uto tra 30, 2013 2:13 pm

Keywords

lilo  stitch  

Djevojčica koja je ušutkala svijet na 5 minuta

Go down

Djevojčica koja je ušutkala svijet na 5 minuta

Postaj by Mato on sri stu 17, 2010 1:14 pm

Poruka kojom je 12-godišnja Kanađanka Severn Suzuki prije 18 godina zaustavila svijet i ostavila bez riječi sve one koji odlučuju o sudbini našeg planeta, danas ima veću težinu nego ikad. Severn je u ime organizacije ECO (Environmental Children Organization) u lipnju 1992. u Rio de Janeiru održala govor na konferenciji Ujedinjenih naroda o okolišu i razvoju gdje je došla s još troje članova svoje organizacije. Ona i njezini vršnjaci sami su skupili novac kako bi mogli doći na konferenciju, stati za govornicu i poručiti odraslima da se moraju promijeniti.
“Ovdje nisam došla sa skrivenim namjerama, samo se borim za svoju budućnost. Izgubiti budućnost nije isto kao i izgubiti izbore ili nekoliko dionica na burzi. Ovdje govorim u ime svih budućih naraštaja, u ime djece diljem svijeta koja umiru od gladi i čiji plač nitko ne čuje, u ime bezbroj životinja diljem našeg planeta koje umiru jer nemaju kamo otići. Bojim se izaći na sunce zbor rupa u ozonu, bojim se disati jer ne znam kakve se kemikalije nalaze u zraku. Jeste li se vi morali brinuti za te stvari dok ste bili u mojim godinama”, pitala je djevojčica predstavnike svjetskih velesila koji su je zamišljeno i gotovo posramljeno slušali.

“Ja sam još dijete i nemam sva rješenja, ali želim da shvatite da ih nemate ni vi – ne znate kako popraviti rupe u ozonskom omotaču, ne znate kako vratiti istrijebljene životinje i ne možete vratiti šume koje su nekad rasle ondje gdje je sad pustinja. Ako ne znate to popraviti, molim vas, prestanite i uništavati. Ja sam samo dijete, ali znam da smo svi mi velika obitelj koja broji pet milijardi članova, odnosno 30 milijuna vrsta, i granice i vlade to nikad neće promijeniti”, odlučno je poručila mlada Vancouveranka.

Poseban naglasak Severn je stavila na one koji najviše ispaštaju zbog nemara odraslih – djecu, i na pohlepnost bogatih zemalja koje ne žele dijeliti sa siromašnima. “U Rio de Janeiru smo proveli neko vrijeme s djecom koja žive na ulici. Jedno dijete nam je reklo ovo: "Želio bih biti bogat. Kad bih bio, svoj djeci na ulici bih dao hranu, odjeću, lijekove, dom, ljubav i pažnju". Ako je dijete na ulici koje nema ništa spremno dijeliti, zašto smo onda mi koji imamo sve tako pohlepni?”, istaknula je Severn.

“Ja sam samo dijete, ali znam da kad bi se sav novac koji se troši na rat trošio na pronalaženje odgovora za očuvanje okoliša i nestanak siromaštva, ovaj svijet bio tako divno mjesto. Nemojte zaboraviti zašto održavate ove konferencije, za koga to radite. Mi smo vaša djeca, vi odlučujete u kakvom čemu svijetu rasti”, završila je.

Dvanaestogodišnja djevojčica uspjela je na pet minuta zaustaviti svijet i natjerati one koji su mislili da vladaju Zemljom i da imaju odgovore na sva pitanja da barem nakratko zašute. No, čini se da odrasli ipak nisu slušali dovoljno dobro. Šesnaest godina poslije, ništa se nije promijenilo, štoviše Zemlja je ugroženija nego ikad prije. Upravo se zato trebamo podsjetiti Severnine snažne poruke i još jednom pokušati spasiti našu obitelj – počevši od samih sebe.

Spol : Male
Broj postova : 1522
Bodovi : 62723
Preporuke : 41
Rođendan : 08.09.1988
Registriran/a od : 08.10.2009
Godina : 29

Korisnički profil http://www.e-zabava.tk

[Vrh] Go down

[Vrh]