e-Zabava
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Login

Zaboravih zaporku

UNDER MELODY
Nakon devet godina, zmija koju je otkrio hrvatski biolog dobila i znanstveno ime 6ns21j
Nakon devet godina, zmija koju je otkrio hrvatski biolog dobila i znanstveno ime 27663141
Poll

Koji OS koristite na mobitelu (smartphoneu)?

 
 
 
 
 

Rezultati

Zagreb
Vrijeme
CURRENT MOON
Latest topics
» 15 najpoznatijih slika duhova
by Neptun uto tra 30, 2013 2:45 pm

» Dječak 'na nebu' upoznao sestru za koju nije ni znao
by Neptun uto tra 30, 2013 2:30 pm

» Upoznajte dijete koje u detalje zna opisati svoj prosli zivot!
by Neptun uto tra 30, 2013 2:22 pm

» Mačak koji predviđa smrt
by Neptun uto tra 30, 2013 2:18 pm

» Kakav to stvor baulja kanalizacijom?
by Neptun uto tra 30, 2013 2:13 pm

Keywords

2012  lilo  2011  2010  2018  stitch  


Nakon devet godina, zmija koju je otkrio hrvatski biolog dobila i znanstveno ime

Go down

Nakon devet godina, zmija koju je otkrio hrvatski biolog dobila i znanstveno ime Empty Nakon devet godina, zmija koju je otkrio hrvatski biolog dobila i znanstveno ime

Postaj by Mato pon vel 14, 2011 9:17 am

Nakon devet godina, zmija koju je otkrio hrvatski biolog dobila i znanstveno ime Img4ca498514ce31

Velika nam je čast obznaniti da je znanstveno opisana nepoznata i egzotična zmija s Madagaskara otkrivena od strane hrvatskih istraživača. Unatoč naporima, nepoznata vrsta zmije potom nije bila nađena devet godina sve dok ju ove godine nisu pronašli znanstvenici s Tehničkog Sveučilišta u Braunschweigu.

Zmiju je otkrio biolog Goran Šafarek, član ekspedicije Hrvatskog istraživačkog kluba na Madagaskaru (druga dva člana bili su Želimir Černelić i Mario Belić). Bio je to sretan slučaj jer je Šafarek tražio zagubljeni poklopac objektiva na stazi Nacionalnog parka Masoala na sjeveroistoku zemlje. Nepoznata zmija bila je duga oko 1 m, uzdužnih crvenih, žutih i crnih pruga na glavi i prednjoj polovici tijela.

Po povratku kući, fotografije nepoznate zmije poslane su Miguelu Vencesu, tada sa Zoološkog muzeja Sveučilišta u Amsterdamu, autoru priručnika za prepoznavanje vodozemaca i gmazova Madagaskara i jednom od najvećih stručnjaka za zmije tog otoka koji je tada izjavio: "To je spektakularna nova vrsta sa sjeveroistoka, još uvijek nema imena, čak nisam siguran koji je rod." Izuzetnu vrijednost nalaza potvrdio je i Frank Glaw iz Bavarske zoološke zbirke iz Münchena, koautor priručnika za vodozemce i gmazove, jer do sada tu vrstu zmije nitko nije znanstveno opisao.

U pokušaju znanstvenog opisa, Hrvatski istraživački klub je 2004. otišao na drugu ekspediciju, no bezuspješno. Tek je 2009. zmija pronađena potpuno slučajno, i to nekoliko stotina kilometara dalje. Pronašao ju je upravo Vences sa svojim timom za vrijeme redovitih terenskih istraživanja. S uzorcima DNK, mladom znanstveniku s ogromnim iskustvom u opisivanju čak nekoliko desetaka vrsta, nije bilo teško odrediti taksonomski status. Rad je objavljen u znanstvenom časopisu Salamandra, na popisu current content. Zmija je tada i dobila i službeni naziv: Liophidium pattoni*.

Madagaskar je meka za biologe - Noina arka koja je sačuvala staru afričku floru i faunu. Kao rezultat 160 milijuna godina izolacije, na Madagaskaru žive mnoge endemske biljne i životinjske vrste kojih nema nigdje drugdje. Prirodno blago Madagaskara je, međutim, na putu izumiranja, jer prirodna staništa nestaju pred rižinim poljima stanovništva koje je među najsiromašnijima. Nada ipak postoji, a to je sustav Nacionalnih parkova koji podržavaju međunarodne institucije.

Izvor: Udruga Baobab
Mato
Mato

Spol : Male
Broj postova : 1522
Bodovi : 83253
Preporuke : 41
Rođendan : 08.09.1988
Registriran/a od : 08.10.2009
Godina : 35

http://www.e-zabava.tk

[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.