e-Zabava
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Login

Zaboravih zaporku

UNDER MELODY
Kako pamtimo? 6ns21j
Kako pamtimo? 27663141
Poll

Koji OS koristite na mobitelu (smartphoneu)?

 
 
 
 
 

Rezultati

Zagreb
Vrijeme
CURRENT MOON
Latest topics
» 15 najpoznatijih slika duhova
by Neptun uto tra 30, 2013 2:45 pm

» Dječak 'na nebu' upoznao sestru za koju nije ni znao
by Neptun uto tra 30, 2013 2:30 pm

» Upoznajte dijete koje u detalje zna opisati svoj prosli zivot!
by Neptun uto tra 30, 2013 2:22 pm

» Mačak koji predviđa smrt
by Neptun uto tra 30, 2013 2:18 pm

» Kakav to stvor baulja kanalizacijom?
by Neptun uto tra 30, 2013 2:13 pm

Keywords

2011  stitch  2018  2012  lilo  2010  


Kako pamtimo?

Go down

Kako pamtimo? Empty Kako pamtimo?

Postaj by Mato pon tra 04, 2011 11:25 am

Kako pamtimo? Kakopamtimo

Kao što učimo u školi, pamćenje se dijeli na kratkotrajno i dugotrajno. Svatko od nas želi zapamtiti određene događaje ili osobe,ali isto tako neke želi zaboraviti

Nitko nije u stanju objasniti sposobnost mozga da pamti i koristi stečena znanja i iskustva, iako znamo dosta metoda kako da lakše zapamtimo i prisjetimo se željenih događaja.

Memorija ili pamćenje je sposobnost da se zadrži u sjećanju sve što smo doživjeli u bliskoj ili dalekoj prošlosti.

Sve što čovjek proživi ostavlja trag u mozgu. Najveći problem je samo prisjećanje na događaj koji vam je zacrtan u mozgu. Na primjer, kad vas profesor pita da li se sjećate obrađivane teme od prošlog tjedna bit će vam puno teže sjetiti se nego da je spomenuo temu i pitao vas da li je o njoj već bilo govora. To je metoda takozvanog okidača.

Drugi način pamćenja je pomoću slika. Netko puno lakše pamti događaje iz prethodne godine zahvaljujući stvorenoj slici o događaju koji se desio, ali taj trag postupno blijedi ukoliko ga ne potakne neko slično ili ponovljeno iskustvo, ili ako ga sami ne obnovimo.

Postoji nekoliko načina pamćenja. Jedan od njih je sjećanje. Ako vas nekoliko dana poslije nekog tuluma pitaju za imena ljudi koji su bili tamo, pokušat ćete se prisjetiti njihovih imena i lica. U najboljem slučaju, sjetit ćete se i lica i imena, ali nećete moći povezati koje ime pripada kojem licu. A ako vas netko pita je li Ivan bio na toj zabavi, može vam se dogoditi da ga prepoznate po imenu kao osobu koja je zaista bila na zabavi.

Zapravo, teže se sjetiti nego prepoznati. Ukoliko prepoznajete situaciju, prepoznajete ju zahvaljujući vizualnoj predstavi. To nazivamo vizualno pamćenje. Jednako tako, netko lakše pamti pjesmu koju je pročitao ili vic koji je čuo. To nazivamo auditivnim pamćenjem. Osim toga, moguće je pamtiti i pomoću asocijacija. Svaki doživljaj je popraćen s još nekom radnjom koja se odvija istodobno, neposredno prije ili mrvicu poslije. I te dvije radnje vas mogu asocirati baš na doživljaj kojeg se želite sjetiti. I kad se sjetite takvog događaja, obično se sjetite i onoga što je taj događaj pratilo.
Mato
Mato

Spol : Male
Broj postova : 1522
Bodovi : 83263
Preporuke : 41
Rođendan : 08.09.1988
Registriran/a od : 08.10.2009
Godina : 35

http://www.e-zabava.tk

[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.