e-Zabava
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Login

Zaboravih zaporku

UNDER MELODY
B.o.b. -Bug out bag 6ns21j
B.o.b. -Bug out bag 27663141
Poll

Koji OS koristite na mobitelu (smartphoneu)?

B.o.b. -Bug out bag I_vote_lcap49%B.o.b. -Bug out bag I_vote_rcap 49% [ 36 ]
B.o.b. -Bug out bag I_vote_lcap14%B.o.b. -Bug out bag I_vote_rcap 14% [ 10 ]
B.o.b. -Bug out bag I_vote_lcap18%B.o.b. -Bug out bag I_vote_rcap 18% [ 13 ]
B.o.b. -Bug out bag I_vote_lcap3%B.o.b. -Bug out bag I_vote_rcap 3% [ 2 ]
B.o.b. -Bug out bag I_vote_lcap18%B.o.b. -Bug out bag I_vote_rcap 18% [ 13 ]

Ukupno glasova : 74

Zagreb
Vrijeme
CURRENT MOON
Latest topics
» 15 najpoznatijih slika duhova
by Neptun uto tra 30, 2013 2:45 pm

» Dječak 'na nebu' upoznao sestru za koju nije ni znao
by Neptun uto tra 30, 2013 2:30 pm

» Upoznajte dijete koje u detalje zna opisati svoj prosli zivot!
by Neptun uto tra 30, 2013 2:22 pm

» Mačak koji predviđa smrt
by Neptun uto tra 30, 2013 2:18 pm

» Kakav to stvor baulja kanalizacijom?
by Neptun uto tra 30, 2013 2:13 pm

Keywords

stitch  2010  2018  2012  lilo  2011  


B.o.b. -Bug out bag

Go down

B.o.b. -Bug out bag Empty B.o.b. -Bug out bag

Postaj by Mato pet lis 29, 2010 6:58 am

B.o.b. -Bug out bag 400pxcommercialbugoutba

Izvor: http://survival.aforumfree.com

B.O.B. (Bug out Bag) je termin koji se koristi za torbu u koju se stavlja oprema u slucaju da moramo napustiti dom (ili stignuti od recimo posla do doma gdje nam se nalazi "glavna" torba). Nesto kao survival kit samo puno vece. Oprema je vrlo slicna nasoj opremi koju koristimo za survival/kampiranje/izlete ali isto tako ima velikih razlika i "specijalizacija" za katastrofe.
Ove informacije bi mogle posluziti "pocetnicima" kako bi bolje znali kakva oprema im treba i na sto trebaju obratiti pozornost.
Vecina ljudi koja zivi u visokorizicnim podrucjima od katasrofe (poplave, uragani, tornada, potresi-Hrvatska je visokorizicni teren za potrese) ima BOB-ove specijalizirane za odredjene katastrofe, pa u slucaj da im netreba dio toga, lako izbace dio opreme.
Primjer bi bio da ljudi u poplavnim podrucjima imaju kajak,manji brod ili neki "brod za plazu" na napuhavanje na tavanu/balkonu/garazi, tako da ako katastrofa nije poplava nego potres, lako ostave to iza sebe.
Oni malo vise paranoicni imaju gas-maske, kemijska odijela, pancirke, 10 pušaka, teren oko kuce uredjen da ima preglednost, rovove, vojnu bodljikavu zicu i sve tome slicno ali to je paranoicno i u nekim slucajevima cak i ilegalno tako da vam sama ilegalnost toga vrlo lako moze donjeti puno vece probleme od same katastrofe.
-U slucajevima katastrofe i opce panike policija/vojska ilegalne aktivnosti rjesava na najbrzi moguci nacin bilo to da vam bez pitanja stave lisice ili ako imate pusku, imate jedno upozorenje da ju bacite.
Odprilike isto kao sto vatrogasci razbijaju stakla ako im treba hidrant pored kojeg ste parkirali, ili ce vam jednostavno odgurati auto sa kamionom. Nikome nece odgovarati jer imaju po zakonu to pravo, a vi cete jos platiti nekoliko razlicitih i visokih kazni jer ste ugrozili zivote ljudi/imovine.

Nekoliko bitnih kategorija prilikom slaganja BOB-a bi bile sljedece:
Znanje:
Postoje ljudi koju mogu prezivjeti goli na snijegu po 6 mjeseci i to je uredu i pozeljno... ali mi ostali smrtnici moramo nositi opremu, bila ona nesto sto stane u jednolitarsku bocu ili cjeli kamion stvari... moramo ju imati. Ovisno o nasem znanju, mozemo sastavljati opremu.
Ako vam je jedino znanje o medicini da popijete aspirin kada vas boli glava, nemojte niti slagati neki kit sa medicinskim stvarima jer samo mozete gore napraviti. Ako neznate koristiti ili prepoznati ranu koja se treba zasiti, nemojte ju staviti u kit nego prvo naucite sve sto trebate o tome, testirajte se i onda kada nesto znate, mozete staviti iglu u torbu.
To je po meni neko pravilo za svu opremu i to bi svima preporucio jer bolje da nemate mačetu nego da si snjom odrezete nogu. Nemojte smatrati da nesto znate samo zato jer imate teorijsko znanje o tome ili ste vidjeli 300 puta kako se to radi. Praksa je praksa i nista ju nemoze zamijeniti.
Primjer: Pogledao sam 200 instrukcijskih videa o bowdrill-u ali mi je trebalo nekoliko uta da shvatim da se isprva polako mora puhati i tek onda povećavati snagu daha/puhanja.
Ako vam u praksi nesto nije upalilo bez problema, smatrajte kao da to neznate i nemojte računati na tu vještinu nego ju prvo provedite u praksi (ako je legalno, naravno).

Oprema:
Kao sto sam vec rekao, znanje je bitno i o tome ovisi koju/kakvu opremu cete imati pored sebe. Naravno, nemozemo svi priustiti najbolju/najskuplju opremu jer se sama kvalitetna oprema i sve sitnice skupljaju godinama i po meni nikad nema kraja tome ali neke osnovne stvari moramo imati. Npr. Ako ste u području gdje često pada snijeg, nemozete biti bez rukavica ili tople kape.
Oprema u torbi se treba rotirati sto cesce jer je glupo imati u torbi odjecu za zimu tjekom ljeta...mozete ali nemojte pretjerivati jer uvijek mozete izbaciti ono sto vam netreba posto cijena nekog predmeta u takoj nekoj situaciji ce vam biti najmanja briga.
Ako koristite ovu opremu, to znaci da ste morali napustiti svoj dom i samo se mozete nadati da cete se vratiti u njega i u normalan zivot.
Neke generalne stvari koje bi te trebali imati (i znati koristiti) bi bile:

Survival kit o kojem smo puno pricali i netrebaju detalji,
kit za medicinu -ljekovi koje morate uzivati redovito ako ste recimo dijabeticar, razne tablete potiv bolova/proljeva i slicno, kreme za opustanje misica (tigrova mast/deep heat recimo za ljude sa čestim bolovima u križima), stvari kao gaze, zavoji i dezinfekcijska sredstva za rane i sve tome slicno posto cete vjerojatno imati velike fizicke napore uz ogranicene resurse hrane/vode.

kit za higijenu -nema tusiranja, šampona i wc-a tako da se morate brinuti o oralnoj higijeni, stopalima (zuljevi, puknuce koze, gljivice itd), kosa (savrseno mjesto za uši, krpelje i sl), briga zbog alergija itd itd itd. Ako nekoga zanima nesto vise o higijeni u prirodi posto je uzasno bitna, napisat cu nesto i to tome -samo javite.

Noz,pila,maceta,sjekira. Nepotrebno je nositi svaki alat koji vam moze zatrebati. Svaki od tih alata ima svoju primjenu i u odredjenoj situaciji se ponasa najbolje ali vi morate saznati sto najbolje koristite i sto najbolje odgovara vama kako nebi nosili nesto sto vam prakticki nece niti trebati jer mozete napraviti istu stvar sa drugim alatom.-Praksa!

Sistem za skloniste. Nemojte nositi sator za 5 ljudi kada ga mozete napraviti u roku od pola sata od prirodnih materijala. Grane, lisce i metar konopa moze biti cak i bolje nego sator u velikom broju situacija. Praksom cete saznati sto najbolje odgovara za vas, kako se skloniti od vjetra i tokova vode koji se odjednom pojave i mogu vas odnjet skupa sa opremom.

-Nemojte zaboraviti spremiti novac jer bi bilo uzasno da gladni i zedni dodjete ispred fast food-a bez lipe, a novac dobro gori (i u situacijama sprezivljavanja je legalno paliti novac)
Hrana/voda. Ako cete hodati pored rijeka/potoka/jezera netrebate nositi sa sobom 10 litara vode ali oni koji zive u podrucjima bez prirodnih izvora vode, trebaju saznti koliko vode njima treba na dan i gdje postoje lokve/bare/bunari. Nemojte ocekivati da cete u ducanu pronaci hranu/vodu jer se je toga netko vec prije od vas sjetio (vlasnik recimo) i kupio (ili uzeo/ukrao) sve boce vode i svu hranu.
-Tjekom uragana u Americi svi ducani su se zatvorili ali rulje ljudi su provalile u ducane i pokrali sve sa polica toliko da ni zvakace nisu ostale (oralna higijena) a kamoli benzin na pumpama.
Nemozete ocekivati da ce ducani bit otvoreni ili da cete provaliti unutra i ukrasti sve sto vam treba jer je velika vjeorjatnost da su ducani vec prazni. Pametno je imati spremljeno dovoljno hrane u kuci za barem tjedan dana (o tome sam vec napisao clanak).
Rezervna roba je bitna, bilo zbog topline ili higijene koja vam moze biti veci problem nego voda ili hrana.
-Nemojte nositi puske i pancirke sa sobom jer je to jednostavno glupo od ljudi. Ako se vas plan sastoji od toga da cete se morati na taj nacin braniti/napadati to je najgori moguci plan posto jedna (ili 5) osoba se nemoze obraniti od vojske ili slicno.

Brzina:
Dok gledam dokumentarce na TV-u o Hrv Domovinskom ratu vidim da izbjeglice imaju samo najlonske vrecice u rukama. Meni to govori da su imali vremena ustat iz kreveta, obuc nesto robe (ima dosta njih u kucnim ogrtacima) a "oprema" im je bila stvari koje su uzeli u ruke na putu do vrata.
Mozda vama sve ovo zvuci paranoicno ali to su govorili prijatelju koji je zavrsio kao izbjeglica pa je odjednom postao svima najbolji prijatelj -posto je znao sto treba raditi i imao je hrane/vode sa sobom.
Imam spremnu torbu blizu vrata tako da ce mi duze trebati da obucem hlace i majicu (koje su na torbi) nego da uzmem sve sto ce mi trebati. Čizme ako uspijem obuc -super, ako ne -idem u šlapama, barem cu imati ostatak stvri koje su mi potrebne.

Gledajte isto tako da ce brzina kretanja vjerojatno biti vitalna tako da ako ste spremili opremu koju jedva dignete i nemozete hodati 10 km po cesti/lakom terenu sa njom... Testirajte sami sebe sa svom opremom koju mislite spakirati. Hodajte barem 10 km po teskom terenu i vidite koliko vode i hrane vam treba tjekom/nakon toga. To je isto kao da idete razgaziti nove gojzerice prije nego vam trebaju za kampiranje/izlete.
Puno ljudi ima terence ili cak modificirane automobile samo za ovu svrhu. 300 litara benzine u metalnim rezervarima koje nose u prikolici, 150 litara vode i sve tome slicno. Tih 300 litara banzina meni govori samo da ti ljudi imaju previse novca a premalo pameti posto ce im veci problem biti kako se rjesiti tog benzina i gledati da ne eksplodira nego sto ce im koristiti.
Davanje dovoljno novca za 2 nova mercedesa kako bi se imalo neki odlican terenac koji malo trosi je jednostavno glupo kada mozete skoro istu stvr postignuti sa obicnim automobilom, a to je jednako nuli.
Cak i da u automobilu imate 50 litara benzina je glupo posto ce sve ceste biti zakrčene i nitko nigdje nece moci cestom. Ako vec nezelite/nemozete hodati (ili ste bas toliko ljeni), bolje je imati motor.Terenski- "kroser".
Moc cete izbjegnuti guzvu automobila tako da skrenete sa ceste i u polje(ili izmedju automobila prolaziti), pa nakon rulje zaglavljenih automobila skrenete opet na cestu. To treba znati voziti i biti iskusan u tome te je puno bolje (ako ste sami) putovati sa motorom nego automobilom posto manje trosi, dovoljno je za jednu osobu (+torba sa opremom), lakse se manevrira kroz guzvu (koja ce sigurno nastati), mozete ici preko "kozjih puteva" gdje automobil nemoze.
Gorivo koje vam treba nemozete racunati da cete "pronaci" u napustenim automobilima nego jednostavno zakacite 2 kante od 20 litara sastrane motora tako da mozete sjest na njega sa torbom na ledjima.
Posto manje trosi, puno manji problem ce vam biti gdje cete nabaviti gorivo ili ako ce vam trebati.
Ako netko nezna voziti motor ili nema priliku za nabavku, definitivno preporucam hodanje prije nego automobil, bilo zbog psiholoske pripremljenosti i lazne sigurnosti koju nam automobil daje kao i zbog velike vjerojatnosti da ce nam korisnost toga biti jednaka nuli.

Specijalizacija:
Pod specijalizacijom mislim na opremu za odredjene katastrofe. Hrvatska je visokorizicno podrucje za potrese, ali iz nekog razloga, nemamo ih toliko cesto ili jako. Kada je lani bio onaj ogroman potres u Italiji, ja sam u Puli na 5 katu to osjetio i u roku od 2 minute sam bio obucen sa opremom 300 metara od zgrade na sigurnom. Naletili su kolege sa faxa i taman kada su se poceli smijati, 5-6 cigli je palo sa krova i razbilo auto. Jako brzo su dotrcali do mene jer su shvatili da su ispod susjedne zgrade a smijeh je postao "Sta sad?".
Da, ispao sam malo (puno) debilan i paranoican ali zgrada je jako stara i da je slucajnost bila malo drugacija odn epicentar malo blize, istra bi izgledala kao Italija gdje godinu dana kasnije ljudi jos zive u satorima na ulicama (sto je ostalo od njih).
Oprema za recimo nuklearni napad mi je vise nego smijesna posto nijedna drzava nema "hrabrosti" postati tako ozlogasena u povijesti kao Amerika (efekt naravno smanjen jer je ipak to Amerika ali svi znaju na sto se misli kada se spomene "Hirošima i Nagasaki").
Nuklearne katastrofe stvaraju previse negativne propagande, unistava vrijednosti drzave i unistava zemljiste za 30 sljedecih generacija. Virusi ili kemijske bombe ne rade to. Ostavljaju vrijednosti zemlje prakticki netaknute, umjetnine, muzeji, zgrade, polja, jezera, zivotinje, tehnologija (vojna ili ne) itd itd.
Puno je lakse (vjerovali ili ne) proizvesti kemijsku bombu ("prljavu bombu") nego nuklearnu pošto 3 fanatika mogu napraviti nekoliko tisuca razlicitih mjesavina u garazi sa kemikalijama koje se nabave potpuno legalno a "recept" nabavi dijete od 10 godina na internetu (ili dodaj jos jednog kemičara koji zna sto radi).
3 bačve takvih kemikalija zarazi (i kemijskim putem ubije) ljude na površini New York-a (odprilike velicina Istre) a netreba nikakvih velikih planiranja, zavjera ili bilo cega da se 3 bačve stave u kombij i parkiraju u centru Zagreba ili na 5 lokacija diljem Hrvatske.
Zamislite samo da je "sivnjska gripa" bila stvarno ono što su mediji govorili o tome, da je bila tolika (90%) smrtnost kao sto su govorili i da se je širila kao što su govorili. U tom slucaju maske za lice bi bile jako pametne za drzati negdje u opremi posto kostaju 20 kn (150 kom.) a u slucaju neke panike nebi se moglo to nabaviti nego bi se to preprodavalo kao da je suho zlato.
Puno ljudi to koristi i kada bruse/šmirglaju drvo ili tjekom varenja (ispod maske za varenje) kako nebi kašljali 3 dana.
Sluze i kao odlican (ali mali) filter za vodu.
Vec sam spomenuo kajake ili obicne "brodove za plazu" u slucaju poplave. Netrebate imati kajak od 3000 kn kada neka stvarcica za 50 kn na napuhavanje moze posluziti vise nego dobro (samo uzmite nekoliko zbog tezine opreme i drugih ljudi pored sebe). Ako nezelite kupiti tako neki "brod", stavite svoj omiljeni ormar pored prozora i izolirajte ga nekom boljom trakom.
Mato
Mato

Spol : Male
Broj postova : 1522
Bodovi : 83253
Preporuke : 41
Rođendan : 08.09.1988
Registriran/a od : 08.10.2009
Godina : 35

http://www.e-zabava.tk

[Vrh] Go down

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.